Урок №17. Загальна характеристика класицизму як стилю в мистецтві другої половини ХУІІІ – ХІХ ст. Віденська класична школа
  З середини XVIII до початку XIX ст. у Західній Європі, відбувається радикальна зміна поглядів на світ, перегляд соціальних цінностей. На зміну ідеалам епохи бароко з її пишнотою, пишномовністю і урочистістю приходить новий стиль життя, грунтований на природності і простоті. Це класицизм  (від лат. classicus  - "взірцевий") 

  Завдяки безмежній вірі в можливості людського розуму і силу знання
XVIII століття стали називати століттям Розуму або епохою Просвітництва. «Розум править серцем» – цей вислів можна вважати девізом класицизму. Руйнується старий громадський порядок; первинного значення набувають ідеї поваги людської гідності, свободи і щастя; особа набуває незалежності і зрілості, використовує свій розум і критичне мислення. Розум панує і в мистецтві. Представники цього стилю вважали ідеальним зразком для наслідування античне мистецтво.

  Тепер, в XVIII столітті, музика звучить в аристократичному салоні, у бальному залі дворянської садиби або на міській площі. Слухач епохи Просвітництва  неначе поводиться з музикою "на ти" і не відчуває більше захоплення і боязливості, які вона йому вселяла, коли звучала в храмі. У музиці вже немає потужного, урочистого звуку органу, зменшилася роль хору. Взагалі, звучання органу, клавесину змінилося звучанням нового інструменту - фортепіано (1709р).  Музика класичного стилю звучить легко, в ній значно менше звуків, неначе вона "менше важить", чим багатоголосна музика минулого. Найважливішим сольним жанром, який виник і набув розквіту у цей час, була соната. Сонати писали для будь-якого сольного інструменту, але найбільше – для фортепіано.  Поліфонічна музика поступилася місцем музиці легкій, ритмічній і танцювальній. Саме в добу класицизму сформувався класичний склад симфонічного оркестру, який залишився й до сьогодні. Новий склад оркестру призвів до появи симфонії. Разом з новим складом оркестру з'явився і струнний квартет, що складався з двох скрипок, альта і віолончелі. Твори почали писати спеціально для струнного квартету.
   Значних змін та розвитку зазнала опера. Відокремилися два жанри – опера-серіа (серйозна) і опера-буфа (комічна). На відміну від італійських опер-буф у французьких комічних операх аріозні номера чергуються не з речитативами, а з розмовними діалогами. Так будується і зингшпіль (німецьке слово, походить від «singen» («співати») і «spiel» («гра»).  – німецький та австрійський різновид комічної опери.
  Великий внесок зробив композитор Кристоф Віллібальд Глюк(1714-1787), який став реформатором цього жанру. Якщо доти оперу називали  "концертом у костюмах", а в аріях вокалісти намагалися показати лише свою технічну майстерність, то у творах Глюка акцент зроблено на розкритті образів героїв, на правді й природності. Першим таким твором була опера "Орфей та Евридіка", написана на сюжет давньогрецького міфу. у 1762р. 

 Опера складається з увертюри (інструментальний вступ) та 3-х дій. Послухаємо увертюру

Найвідоміший та найкрасивіший  музичний номер, коли Орфей дуже сумував за Евридікою. «Мелодія»

 Яскравими представниками класичного періоду є композитори Віденської класичної школи  - Йозеф Гайдн, Вольфганг Амадей Моцарт і Людвіг ван Бетховен. Їх мистецтво захоплює досконалістю композиторської техніки, гуманістичною спрямованістю творчості і прагненням відобразити засобами музики досконалу красу. У кожного з них своя неповторна доля, і яскрава особистість визначає унікальний стиль, який  ми будемо детальніше вивчати на наступних уроках.  А зараз  подивиться  наступне  відео


Домашнє завдання:
Зафарбуй клітинки з номерами вірних стверджень зеленим кольором, а невірних - червоним

1.   Класицизм (від лат. classicus – «взірцевий»).
2.   Класицизм  художній стиль XVI  першої чверті XX ст.    
3.   Класицизм увійшов в історію культури під назвою  «Епоха   Просвітництва».
4.   Класицизм увійшов в історію культури під назвою  «століттям  Розуму».
5. Представники Класицизму вважали ідеальним зразком для  наслідування античне мистецтво
6.   «Серце править розумом»  цей вислів можна вважати девізом  класицизму.
7.   Зингшпіль  англійський та шотландський різновид комічної опери.
8.   К. В. Глюк  реформатор оперного мистецтва.
9.   Опера «Орфей та Евридіка» написана за давньоєгипетською легендою
10. В епоху Класицизму було винайдене фортепіано.
11.  Найважливішим сольним жанром Класицизму була соната.
12.  В музиці Класицизму панує поліфонічна фактура.
13.   В добу класицизму сформувався класичний склад симфонічного оркестру
14    З'явився і струнний квартет, що складався з двох скрипок, альта, кларнета і труби.
15. «Віденськими класиками» називають Гайдна, Моцарта та Бетховена.

або  пройдіть тест за посиланням

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога