Урок №27. Людвіг ван Бетховен (1770 – 1827). Біографія та короткий огляд творчості.
 Великий німецький композитор Людвіг ван Бетховен – молодший з трьох геніальних музикантів, яких називають віденськими класиками. Бетховену довелося жити і творити вже на рубежі XVIII і XIX ст., в епоху грандіозних суспільних змін і потрясінь. Його молодість співпала з Великою французькою революцією 1789 р., що проголосила свободу, рівність і братерство всіх людей. Центральний період його творчості відобразив гігантський розмах і напруженість подій в роки наполеонівських воєн, що охопили всю Європу. У важку, суперечливу епоху реставрації – тимчасового відновлення феодально-монархічного режиму в Європі – пройшов складний пізній період бетховенського творчості.
 Ідеї революції, важкі життєві обставини, хвороба, бунтарський темперамент – все це сформувало музичний стиль композитора, визначило зміст і новаторський напрямок його творчості.Бетховен сприйняв вищі досягнення європейської музики попередніх поколінь, і в першу чергу Баха, Генделя, Глюка, Гайдна, Моцарта. Бетховен завершив епоху класицизму і відкрив дорогу епосі романтизму.
Новаторство:
1)Наповнення сонатно-симфонічного циклу образами героїчної драматичної боротьби, глибоких філософських роздумів і проникливого споглядання краси природи.
2)Поява самостійної ролі інструментів, що раніше виконували функцію акомпанемента: в фіналі П'ятої симфонії вперше стверджується самостійне значення групи мідних духових інструментів.
3)Збагачення сонатної форми: розширення кола тональностей ПП, підвищення ролі СП і 3П, збільшення масштабів Rb (розробки) і введення в них нових ліричних тем, скорочення Rp, перенесення загальної кульмінації в коду.
 Герой Бетховена наділений непохитною волею, розумом мислителя. Він служить людству, долаючи внутрішні сумніви, перешкоди, душевні страждання. Послухаємо стисло біографію композитора та його сонату для фортепіано №1.

Основні твори
   9 симфоній
   Балет «Творіння Прометея»
   Опера «Фіделіо»
   «Урочиста меса»
   11 увертюр
   5 концертів для фортепіано з оркестром
   Концерт для скрипки з оркестром
   Потрійний концерт для фортепіано, скрипки та віолончелі з оркестром
   16 струнних квартетів
   6 тріо для фортепіано, скрипки та віолончелі
   10 сонат для скрипки і фортепіано
   5 сонат для віолончелі та фортепіано
   3 юнацькі сонати для фортепіано
   32 сонати для фортепіано
   Більше 20 варіаційних циклів для фортепіано, в тому числі цикл «32 варіації» (до мінор)
   Багателі, рондо та інші п'єси для фортепіано
   Обробки народних пісень
   Близько 40 пісень для голосу з фортепіано.

Послухаємо ще один  відомий твір - Багатель «До Елізи»
Бетховен написав твір в 1810 р., але п'єса побачила світ лише в 1865 р. разом з записками Терези Мальфатті, коханої композитора, якій і був присвячений твір. Назва, до речі, не належить автору, його придумав видавець.
П'єса починається мрійливою і співучою мелодією. В середині вона пожвавлюється і переходить в мажор, в партії правої руки з'являються енергійні пасажі. В останній частині музика знову стає спокійною, повертається початкова мелодія, що нагадує подув вітру:

Нового домашнього завдання не має. Виконуйте та надсилайте ті д/з, які не встигли виконати. своєчасно

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога