Урок №7. Георг Фрідріх Гендель (1685-1759) Творчий портрет
Мені було б прикро, мілорд, якби я приносив людям тільки задоволення. Моя мета – робити їх кращими...», говорив Гендель.
 Німецький композитор і орґаніст епохи бароко, протягом багатьох років жив і працював у Англії. Створив нові жанри і серед них – орґанний концерт, в якому орґан як інструмент, що виконує соло, супроводжується оркестром. Серед творів Генделя: близько 45 опер, 32 ораторії, безліч церковних хоралів, орґанних концертів, кончерто гроссо для оркестру, інструментальні сонати, сюїти, а також ряд творів розважального характеру. Вершиною творчості є ораторії (здебільшого на біблійні сюжети). Також в число його найбільш знаменитих творів входять «Музика на воді» та «Музика для королівського феєрверку». Послухаємо біографію


Етапи творчого шляху
Георг Фрідріх Гендель народився у 1685 р. в Галле (Німеччина). Його батько був придворним хірургом. Свого сина він у майбутньому бачив юристом. Та коли малий Георг зімпровізував для герцога Саксонського на клавірі, той був захоплений грою Георга і одразу порадив батьку дати сину якісну музичну освіту. Так хлопчик почав займатися з орґаністом Цахау. Під керівництвом досвідченого вчителя хлопець опанував гру на скрипці, гобої, орґані та клавікорді.
  У 1697 р. батько Генделя помер. Тепер юний Георг Фрідріх міг сам вирішувати, який професійний шлях йому обрати, але, з поваги до волі батька, у 1702 р. він все-таки почав навчання в університеті для отримання юридичної освіти. Того ж року він обійняв посаду орґаніста в соборі рідного міста.
 Наступного року Гендель припинив своє навчання в університеті та йде з посади орґаніста. Він переїхав до Гамбурга і повністю присвятив себе музичній професії. Працював в Гамбурзькому оркестрі як скрипаль і клавесиніст. Гендель пото-варишував з Маттезоном – композитором, співаком та теоретиком, який з часом став відомим музичним критиком. Вони разом здійснили поїздку до міста Любек, де познайомилися з відомим орґаністом Букстехуде. У віці 19 років Гендель написав свою першу ораторію, а в 20 років – створив і поставив свої дві перші опери, партитури яких не збереглися.
 З 1706 по 1710 р. Гендель живе в Італії. У Римі композитор взяв участь в публічних змаганнях з кращими виконавцями, де сам Доменіко Скарлатті визнав його перемогу.
З 1710 по 1712 р. Гендель перебував на посаді придворного капельмейстера в німецькому місті Ганновері, але постійно їздив до Англії, де з великим успіхом поставили його оперу «Рінальдо».
З 1713 р. Гендель живе в Англії. Тут композитор створює велику кількість опер, диригує оперними виставами, виконує обов’язки музичного директора оперного театру (Королівської академії музики). Генделю доводилося постійно конкурувати з італійськими композиторами, які працювали в Англії. Їхні опери були схожі на «концерт у костюмах» – співаки змагалися між собою у віртуозному володінні голосом, а характер музики часто не відповідав тексту та змісту вистави. Гендель намагався подолати недоліки сучасної опери, але йому заважали інтриги англійських аристократів – прихильників італійської опери. Він неодноразово переживав крах театру, тяжкі хвороби, але, маючи міцний дух і наполегливість, завжди перемагав.
 У 1737 р., після тяжких життєвих випробувань та невдач 52-річного композитора розбив параліч. Гендель не міг ходити, говорити, грати, писати. Права сторона тіла була мертвою. Немічного композитора відвезли в місто Аахен (Німеччина), де були підземні лікувальні джерела. Лікарі попередили його, що в гарячих ваннах можна знаходитися не більше трьох годин за сеанс. Але Гендель щодня лежав у ваннах по 9 годин. Через 3 тижні (замість 7) він підвівся на ноги. У день від’їзду з курорту Гендель прийшов до церкви й довго грав на орґані. Парафіяни, вражені неперевершеними імпровізаціями славетного музиканта, вигукували в захваті: «Диво, справжнє диво!»
З 1740 р. створював лише ораторії. Героїчні, життєствердні та патріотично спрямовані композиції, написані на сюжети з Біблії англійською мовою, сприяли визнанню Генделя та його славі. Коли Генделю виповнилося 67 років, у нього різко погіршився зір. Після невдалих операцій наступила повна сліпота. Але він продовжував виступати як орґаніст, редагував свої твори.
Помер Гендель у 1759 р. в Лондоні і був похований у Вестмінстерському абатстві.

Ораторія «Месія» (1741)
У християнстві Месія – посланий Богом на землю Спаситель. Для християн Месія – Ісус Христос. В ораторії вражаюче зображено Його життя від народження до мученицької смерті. Ці події Гендель змальовує, використовуючи біблійні сюжети у народних образах. Ніжні пастуші та різдвяні звучання, могутня радість хору «Алілуя», прекрасна мелодика арій і хорів нікого не залишає байдужим.
 Ораторія написана для хору, оркестру і 4-х співаків-солістів. Лібрето складено Чарльзом Дженненсом з фраґментів Біблії короля Якова.
 Цікаво, що прибутки від виконання «Месії» Г.Ф.Гендель віддав у сирітський притулок. В Англії ораторія отримала визнання лише через 10 років, а в Ірландії з того часу щороку виконується як благочинний твір, отримані кошти йдуть на потреби бідних дітей.
 Величний хор «Алілуя» («Хваліть Господа!») є кульмінацією ораторії. Він став національним духовним гімном Англії: 

Пасакалія з Сюїти для клавіру соль мінор
Пасака́лія (ісп. pasar – проходити і calle – вулиця) – старовинний тридольний танець іспанського походження, який виконується в повільному темпі. 

На його основі виникли інструментальні п'єси величного характеру для орґану, клавіру у формі варіацій на витриманий бас (basso ostinato). А зараз послухайте варіації на тему Пассакалії у сучасній обробці у виконанні оркестру народних інструментів

Домашнє завдання
Дайте відповідь на питання 
1.  Г.Гендель - композитор і органіст якої епохи?
2. Яку професію мав отримати Гендель за бажанням батька?
3. Гендель створив нові жанри і серед них  концерт, в якому    цей інструмент, що виконує              соло, супроводжується оркестром.
4. Вскільки років Гендель написав свою першу ораторію? 
5. У якому місті відбулося змагання Генделя з кращими виконавцями? 
6. Що зробив Гендель після зцілення  підземними лікувальними джерелами?
7. В якій країні Гендель отримав велику шану? 
8. Найзнаменитіша ораторія Генделя.
9. Куди Гендель віддав прибутки від виконання «Месії»?
10. Величний хор з «Месії» Генделя, національний духовний гімн Англії .
11. У якій формі, зазвичай, пишуть пасакалії? 
12. Старовинний тридольний танець іспанського походження, який виконується в
      повільному  темпі. 

та пройдіть тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=3684759 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога