Урок №31. Максим Созонтович  Березовський( 1745-1777). Біографія та короткий огляд творчості. Хоровий концерт “Не отвержи мене во время старості”
 Другу половину XVIII ст. називають «золотою добою української музики». Її представляють талановиті композитори М. С. Березовський, Д.С. Бортнянський та А. Л. Ведель.М. С. Березовський – один із засновників нового класичного типу хорового концерту. Він поєднав у своїй творчості багатовікові традиції українського та російського хорового мистецтва із досвідом західноєвропейської музики. М. Березовський також увійшов в історію музики як творець першої вітчизняної опери та першої камерної симфонії.
 М.Березовський народився в м. Глухові (нині Сумська область). Навчався спочатку в Глухівській співочої школі, де вчилися правильно співати в хорі, грати на декількох інструментах, засвоювали основи нотної грамоти, а пізніше в Києво-Могилянській академії. У цей період він почав писати власні хорові твори, які виконував студентський хор. Березовський мав прекрасний голос, майстерно грав на гуслах, бандурі, скрипці та клавесині. Завдяки цьому у 1758 р. молодого музиканта взяли до імператорського двору.
 Композитор переїжджає до Петербурга, продовжує навчання  і вступає до Придворної співацької капели. Виконує провідні партії в операх, керує капелою, пише музику, в основному хорові концерти.
В 1766 р. Березовський призначається на почесну посаду придворного камерного музиканта.
В 1768 р. він одержує спеціальну стипендію (як тоді казали, “пансіон”) для навчання в Італії. Місцем його перебування стала Болонья, один з найзначніших центрів музичної освіти XVIII ст., де після навчання у славетного педагога падре Мартіні (в той же час у нього вчився юний Моцарт) Березовський був прийнятий у члени Болонської музичної академії. Ім’я Березовського викарбували золотими літерами на мармуровій дошці Болонської академії наступним після Моцарта.
 В Італії композитор був близько п’яти років – до 1774 р., активно працював в різних жанрах, створив оперу «Демофонт», яка була поставлена в Ліворно у карнавальні свята 1773 р. Також композитор написав Сонату для скрипки і чембало, Симфонію та три клавірні сонати. Італійський період був найщасливішим у житті Березовського, перед молодим музикантом відкривалася блискуча творча перспектива. Березовський, сповнений прекрасних мрій і сподівань, повернувся до Петербурга. Він сподівався, що блискучий талант композитора сприятиме його високому становищу у суспільстві. І архівні знахідки свідчать, що після повернення до Росії Максим Березовський був призначений у штат імператорських театрів, а через вісім місяців – капельмейстером Придворної капели. Проте придворні кола недоброзичливо поставились до нього, європейське визнання радше навпаки зробило його об’єктом ревнощів та інтриґ.
 Про останні роки життя композитора мало відомо. Його життя обірвалося у 32 роки при нез’ясованих обставинах 24 березня 1777 р.

 Духовний концерт “Не отвержи мене во время старости”.
Духовний концерт – хоровий багаточастинний твір на релігійну тематику, найчастіше на тексти Псалтиря, творився, в основному, в XVIII ст., продовжуючи традиції партесного концерту.
Цей концерт був написаний орієнтовно в 1765 або 1766 р., але багато сучасних дослідників приписують його останнім рокам життя і творчості Березовського, не вірячи, що такий шедевр здатний був написати двадцятирічний юнак, тим більше, що зміст його, сповнений сердечного болю, туги й страждання, перегукується з обставинами життя композитора.
Літературною основою послужили слова псалма № 70 з Псалтиря (Давидових псалмів, однієї з книг Старого Заповіту). Його зміст – молитва людини до Бога про захист в старості від злих сил, які переслідують її. Концерт складається з чотирьох частин, що контрастують між собою за темпом, характером, образами.
 Для закріплення теми уроку уважно подивіться відео, де розповідається про цікаві факти з життя композитора та послухайте арію з опери "Демофонт" та духовний концерт “Не отвержи мене во время старости”. 
Домашнє завдання:
Дайте відповідь на питання (фото надішліть) 
1. Назвіть роки життя та де народився М.Березовський? 
2. Де навчався композитор?
3. М. Березовський також увійшов в історію музики як творець яких жанрів в музиці? 
4. Що є літературною основою духовний концерт “Не отвержи мене …”?
5. Скільки частин в духовному концерті “Не отвержи мене …”?
6. І і ІУ частини концерту “Не отвержи мене …” написані в якій формі? 

або пройдіть тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=9169293  

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога