Урок №32. Дмитро Степанович Бортнянський (1751-1825). Біографія та короткий огляд творчості. Духовні хорові твори.
 Бортнянський здобув гучну, тривалу та заслужену славу, яку не здобув ніхто серед його сучасників. Композитора можна було назвати «улюбленцем долі», чия творчість, різноманітна, численна, звучала і в храмах, і в аристократичних салонах, і з нагоди державних свят. До сьогодні, Бортнянський справедливо вважається одним із найславетніших українських композиторів, котрого знають не лише на Батьківщині, але й в усьому світі.
 Народився композитор у Глухові (як і Березовський). Ще в дитячому віці Дмитро привернув до себе увагу винятковими музичними здібностями й прекрасним голосом. Спочатку він навчається у глухівській співочій школі. Семи років (1759 р.) був зарахований у Придворну співацьку капелу в Петербурзі. Тут він продовжує музичну освіту під керівництвом першого диригента капели Марка Полторацького та італійського композитора Бальтасаре Галуппі. Як і більшість хористів капели, разом із церковним співом, він займався й світським, виконував сольні партії в італійських операх. Загальну освіту майбутній композитор отримував у Кадетському корпусі.
 В 17 років його відправили на навчання до Венеції (Італія). Італійський період був тривалим (близько 10 років) та напрочуд плідним у творчості Бортнянського. Він написав тут 3 опери на міфологічний сюжет («Креонт», «Алкід», «Квінт Фабій»), а також сонати, кантати, церковні твори.
В 1779 р. з Росії надходить лист з вимогою негайно повернутись до Петербурга. На шляху до російської столиці Бортнянський на короткий час затримується у Відні, де знайомиться з відомим композитором Антоніо Сальєрі. Після повернення в Росію, композитор став капельмейстером при дворі наслідника престолу – Павла. Сам майбутній імператор Павло І мало що розумів у мистецтві, зате його дружина, Марія Федорівна, мала тонкий художній смак, дуже любила музику, а надто оперу та романси, сама гарно грала на фортепіано. На її замовлення Бортнянський написав 3 опери у французькому стилі («Сокіл», «Син-суперник», «Свято сеньйора»), збірку романсів і пісень на французькі вірші, 8 клавірних сонат, численні інструментальні ансамблі, Концертну симфонію. Проте, якими б визначними не були його досягнення у світській музиці, найвидатніші свої твори він написав у жанрі духовного хорового концерту.
У 1795 р., вже після смерті Катерини II, за клопотанням імператриці Марії Федорівни, Бортнянського було призначено директором Придворної півчої капели, в якій він працював понад 30 років. Композитор диригував хором, писав церковні твори, навчав маленьких півчих. Як і його попередники, він поповнював капелу переважно вихідцями з України. Бортнянський постійно турбувався не тільки про підвищення рівня виконавської майстерності півчих, а й про їхню загальну освіту та належні умови життя. Саме з діяльністю Бортнянського був пов'язаний розквіт капели: збільшилась кількість хористів, відкрилися курси з підготовки регентів.
Композитор помер у 1825 р. від інсульту. Ім'ям Бортнянського названі училище мистецтв і культури у Сумах, Академічний камерний хор при Чернігівській філармонії.

Одним із кращих духовних концертів Д. Бортнянського є концерт №15 «Придіте, воспоєм». Він включає в себе три контрастні частини. Урочистому настрою крайніх частин протиставлена трагічно- скорботна ІІ частина. Цей концерт був написаний з приводу найвеличнішого християнського свята – Великодня, тому загальний образ концерту, незважаючи на трагічні почуття, висловлені в середній частині, складається як радісний, славетний. Послухаємо:

Одним із шедеврів Д. Бортнянського є «Херувимська №7». Вона написана у строфічній формі, поступово нарощування сили та щільності хорового звучання створює враження плавного безперервного мелодичного розвитку.
Херувимська пісня (з грец. херувими – вища ієрархія янголів)–один із найбільш популярних жанрів XVIII ст. Виконується  під час дуже важливої молитви в ранковій православній службі  - Літургії. Послухаємо:

Домашнє завдання:
Дайте відповідь на запитання (надішліть фото)
1. Де народився Д.Бортнянський?
2. Де здобув музичну освіту?
3.Де здобув загальну освіту?
4. Д. Бортнянський навчався в Антоніо Сальєрі?
5. Яка опера Д. Бортнянського написана у французькому стилі?
6. Яка опера Д. Бортнянського на міфологічний сюжет?
7. В якому закладі Д.Бортнянський працював директором понад 30 років?
8.Що зробив Бортнянський для розквіту певчої капели? 
9. Найвидатніші свої твори він написав у якому  жанрі?  
10.Духовний концерт № 15 «Придіте, воспоєм» Д. Бортнянського був створений з якого приводу?
11. Де і коли ви можете почути твір «Херувимська»?
12. Які твори ви послухали на цьому уроці?
або пройдіть тест за посиланням  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=1960507 

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога