Урок №33 Артемій Лук’янович  Ведель (1767-1808). Біографія та короткий огляд творчості. Хоровий концерт “Доколе, Господи, забудеши мя ”
 Серед творців українського духовного концерту найближче до національних джерел стоїть творчість Артема Веделя. Він не мав змоги отримати професійну освіту за кордоном, як його старші сучасники – Березовський та Бортнянський, все його життя нерозривно пов’язане з Україною. Життєвий і творчий шлях Веделя позначений особливим трагізмом. Незаслужено забутий після своєї смерті, композитор ніколи не відкриється нащадкам у всій повноті свого таланту: до нас дійшли лише декілька його хорових духовних творів, інші назавжди втрачені, згорівши під час численних пожеж.

Народився Артемій Ведель (Ведельский) 1767 р. в Києві, на Подолі, в родині ремісника. Його батько був знаний за свої чудові різьблені дерев’яні вироби. Освіту майбутній композитор здобуває в Києво-Могилянській академії, де навчався з 1776 до 1787 р. Академія завжди славилася своєю прекрасною музичною освітою. Тут діяла хорова школа з класами нотного співу і читання.  Ведель, як винятково здібний учень, стає першою скрипкою оркестру та диригує хором. Великим успіхом користуються його виступи як співака-соліста хору. На цей час припадають і його перші творчі спроби.Завершивши свою освіту в академії, Ведель отримує дуже вигідну пропозицію від багатого московського генерала Єропкіна стати диригентом його капели, а крім того зайняти посаду в Сенатській канцелярії. Композитор на декілька років залишає Україну, переселяючись до Москви. Є свідоцтва, що там він відвідує “вільним слухачем” лекції в Московському університеті, зустрічається з відомими музикантами, зокрема, з італійцем Джузеппе Сарті. 
 Наприкінці 1792 р. Ведель повертається до Києва, де потрапляє на службу до впливового, розумного і прихильного до українців генерала Леванідова, який був великим любителем хорового співу. Він заснував у Києві військову капелу, яку й очолив з 1794 р Ведель. Хор вважався найкращим у Києві. Це був період гучного успіху й розквіту композиторського таланту Веделя. Тоді він написав найвідоміші концерти: «В молитвах неусыпающую Богородицу», «Спаси мя, Боже», «Доколе, Господи, забудеши мя».У 1795 р. Леванідова переводять до Харкова на посаду намісника, Ведель їде вслід за ним. Тут розпочалася педагогічна діяльність композитора. Ведель очолив вокальні класи у Казенному училищі при Харківському колегіумі, набирав і готував співаків до Придворної співацької капели. Саме завдяки капелі Казенного училища Ведель у 1796 році познайомився з Бортнянським. Написав в цей час пройняті почуттям глибокої людяності духовні хорові концерти «Воскресни, Боже», «На ріках Вавилонських».
 Після смерті Катерини ІІ Леванідова було відправлено у відставку. Ведель знову повертається до Києва, проте потрапляє там у дуже скрутні умови. Наказом Павла І заборонено виконання в церкві духовних концертів (в них було вбачено небажаний вплив католицизму), що для Веделя означало кінець кар’єри. Останнього порятунку композитор шукає в церкві, тому в 1799 р. вступає ченцем у Києво-Печерську лавру. Однак, через рік він таємно покидає монастир, мабуть, через те, що насмілився написати листа до царя Павла з проханням відмінити указ про церковний спів. По іншої версії, Ведель назвав царя вбивцею. Веделя спіймали, судили, але оскільки він не порушив жодного закону, то його замкнули до божевільні, де перебували психічно хворі. Славетному 32-річному композитору не давали«ні пера, ні чорнила». Також було заборонено виконувати та друкувати твори Веделя, повністю замовчувалось його ім’я. У київській божевільні композитор промучився понад 8 років. Лише напередодні смерті батькові вдалося забрати невиліковно хворого  сина додому.
 Проживши кілька місяців, він помер в домі батька, на 41 році життя, 1808 р. Композитора було поховано на одному з київських кладовищ, але скоро його могила загубилася.
Так трагічно згас один з найвидатніших і найліричніших українських талантів, чия творчість символічно завершує “золоту” добу національної музичної культури другої половини XVIII ст. Його творчість наблизила професійний духовний хоровий концерт до невичерпної пісенної спадщини українського народу, збагатила його лірикою міського сентиментального романсу, календарно-обрядових пісень, епічного фольклору.У наш час відомо 80 музичних композицій Веделя, серед яких близько 30 хорових концертів, 2 літургії, 6 вокальних тріо, Всеношна.

 Концерт «Доколе, Господи»

Концерт належить до київського періоду творчості А. Веделя і написаний між 1794 і 1796 рр. Літературною основою концерту стали строфи 12-го Давидового псалма з Псалтиря, який вико- нувався під час одного з найдавніших християнських свят – Богоявлення (Водохреща). В ньому передано поетичне звернення знедоленої людини до Господа з проханням про порятунок від ворогів.Поетичний образ концерту є глибоко скорботним, але водночас наприкінці не позбавлений просвітлення
 Концерт має три частини, але між ними немає значного контрасту, всі повільні, стримані, сумовиті. За своєю музичною мовою концерт дуже близький до українських пісенних джерел, які знайомі були композитору з дитинства, - це лірична пісня- романс, дума, а також кант. Основою формотворення є чергування ансамблевих епізодів с хоровими – цей принцип наслідує традиціям партесного концерту. Послухаємо 

Домашнє завдання
Дайте відповідь на питання 
1. Життєвий і творчий шлях Веделя позначений особливим трагізмом?
2. Які роки були найщасливішими у житті  композитора? Це період гучного успіху й розквіту
    композиторського таланту Веделя.
3. Дайте відповідь так чи ні. М. Березовський помер у 32 роки, а А. Веделя у 32 роки замкнули
    до божевільні
4. А. Ведель був диригентом капели А. Розумовського?
5. З ким А.Ведель завдяки капелі Казенного училища Ведель у 1796 році познайомився?
6. Найвидатніші твори М. Березовський, Д. Бортнянський та А. Ведель створили в якому жанрі?7. М. Березовський та А. Ведель навчалися в Києво-Могилянській академії?
8. А. Ведель вів вокальні класи у Казенному училищі при Харківському колегіумі?
9. В  частинах духовного концерту «Доколе, Господи» А. Веделя використовуються які  інтонації
10. Духовний концерт «Доколе, Господи» А. Веделя був створений з приводу якого
      православного свята?
11. Духовний            концерт          – це  багаточастинний         твір     для для якого музичного
      колективу?
12. Скільки концертів написав А.Ведель?

та пройдіть тест за посиланням  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=6078464

Комментарии

Популярные сообщения из этого блога